Medyczna marihuana pomaga pacjentom z jaskrą ?

Medyczna marihuana pomaga pacjentom z jaskrą ?

Niwelowanie objawów jakie niesie ze sobą jaskra za pomocą medycznej marihuany było jednym z pierwszych potwierdzonych przez badania naukowe zastosowaniem. Z końcem lat 70 zaczęto bardzo poważnie podchodzić do zdrowotnych właściwości marihuany, a jej wpływ na rozwijanie się jaskry bada się aż do teraz. Dzięki dotychczas przeprowadzonym badaniom ustalono, że konopie pomagają chorym, niemniej jednak nie stanowią panaceum na nieuleczalną chorobę.

Jaskra – niebezpieczna, cicha choroba

Jaskra jest powolnym i postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego wraz z komórkami zwojowymi siatkówki. Można wyróżnić dwa jej typy : jaskrę pierwotną otwartego kąta przesączania i ostrą jaskrę pierwotną zamykającego się kąta. Objawy w obu typach jaskry są odmienne, niemniej w obu przypadkach nieleczona jaskra prowadzi do trwałej ślepoty. Przyczyny jaskry nie są do końca poznane. Winna jest tutaj zarówno genetyka, wiek, rasa i aspekty środowiskowe, w tym nawet jedzenie niektórych produktów.

Jak marihuana może pomóc?

THC a także inne substancje, które zawarte są w konopiach działają poprzez agonistyczny wpływ na receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. Terapia medyczną marihuaną powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych rogówki, jak również obniżenie ciśnienia śródgałkowego przez miejscowe działanie na receptory CB2 obecne w oku. Ponadto działają one również przeciwbólowo. Aktywowanie receptorów CB1 ochrania przed skutkami chwilowego niedokrwienia.

Badania naukowe potwierdzające skuteczność marihuany

Pierwsze badania przeprowadzono już w 1979 roku. Poddano wtedy badaniu 16 chorych na jaskrę, spośród których połowa miała bardzo wysokie ciśnienie krwi. Wszyscy wdychali konopie z 2,8 procentowym stężeniem THC. Dowiedziono, że zabieg ten w szybki sposób pozwalał na zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałek ocznych u wszystkich badanych.

Rok później ustalono, że wdychanie THC powinno odbywać się minimum przez godzinę, aby doszło do obniżenia ciśnienia. Zwrócono również uwagę na skutki uboczne takie jak zmiany zachowania, zawroty głowy, czy kołatania serca. Stwierdzono, że terapia kannabinoidowa powinna być podawana bezpośrednio do oka. Naukowcy opracowali olejek, w którym stężenie THC nie przekroczyło 0,1 procenta. Niemniej czas jego reakcji to ok. 6 godzin.

Tekst został napisany na podstawie https://www.taniesianie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *