Czym jest zatrucie zęba w leczeniu kanałowym?

Zatrucie zębów, profesjonalnie nazywane dewitalizacją, do niedawna było nieodłącznym elementem terapii kanałowej. Współcześni dentyści oferują znieczulenie, które pozwala na całkowite usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych i komory zęba bez uprzedniego jej zatrucia. Warto jednak wiedzieć, na czym polega zatrucie zębów.

Jak wygląda zatrucie zębów?

Warto wiedzieć, że leczenie kanałowe zatrucie zęba dotychczas wymagało. Dewitalizacja miazgi, powszechnie znana jako zatrucie zębów, była pierwszym etapem leczenia kanałowego kilka lat temu. Podczas wizyty lekarz otwierał ząb, aby dotrzeć do komory, w której zastosowano tzw. wkład dewitalizacyjny. W kontakcie z nerwem miała działanie toksyczne, powodując stopniowe obumieranie miazgi. Zajęło to zazwyczaj około dwóch tygodni. Przez ten okres ząb był chroniony specjalnym opatrunkiem. Po tym czasie można było przystąpić do podstawowego leczenia kanałowego.

Dlaczego zatrucie zęba jest niebezpieczne?

Istnieją dwa główne powody, aby stopniowo odchodzić od zatrucia zębów. Po pierwsze, badania pokazują, że substancje używane do dewitalizacji miazgi mają silne działanie toksyczne. Jednym z nich jest paraformaldehyd, który może przenikać przez przyległe tkanki i powodować martwicę. Jego działanie mutagenne i rakotwórcze również zostało przebadane. Ponadto, paraformaldehyd może szybko przedostać się do węzłów chłonnych, płuc, nerek i wątroby.

Czy zatrucie zęba jest obecnie wykonywane?

Obecnie leczenie kanałowe zatrucie zęba już nie wymaga, ponieważ dostępne są nowoczesne metody znieczulające. Leczenie kanałowe http://dentalimplantspoland.international/en/dental_treatment  w czasie jednej wizyty staje się coraz bardziej popularne. Pacjent może wtedy uniknąć wielu stresujących wizyt u dentysty i lekarz może być pewien, że ząb zostanie całkowicie wyleczony. W wielu klinikach stomatologicznych zamiast zatruwać ząb i czekać kolejne dwa tygodnie na leczenie kanałowe, proponuje się tzw. usunięcie miazgi bez uprzedniego zatrucia. Oczywiście, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, tak aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *